PSİKOTERAPİ ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ GENEL MERKEZİ BEYOĞLU ÇARŞAMBA PSİKOTERAPİ KONFERANSI

Klinik Psikolog Emre KONUK-“Çift ve Aile Terapisi ve Kültürel Farklar”

05 Şubat 2020 Saat:18.00-21.00

Kayıt için Tıklayınız.

Katılımcı Listesi için Tıklayınız.

Klinik Psikolog Emre KONUK Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Konuk, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Derecesi’ni Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden aldı. Aile Terapisi eğitimini Mental Research Institute, Palo Alto-Kaliforniya’da yaptı. Aynı enstitüde Brief Therapy Center’da terapist olarak çalıştı.

1985’te Türkiye’de psikoterapi mesleğinin kurulmasını sağlamak ve kişilere, ailelere ve organizasyonlara psikolojik ve kurumsal hizmetler vermek amacıyla DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nü kurdu. Enstitünün bir başka amacı da, Türkiye’de psikoloji alanında, sivil toplum hizmetlerinin yaygınlaşmasını, kurumsallaşmasını sağlamak oldu. 1993-2003 yıllarında Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğini, 1998-2000 yıllarında Başkanlığını ve 1999-2002 yılları arasında da Projeler Koordinatörlüğü görevlerini yürüttü.

DBE, Psikolojik Danışmanlık çalışmalarında; Kısa Süreli Terapiler, Çözüm Odaklı Terapi, EMDR Terapisi, Çift ve Aile Terapisi modellerini temel almaktadır. Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD), Kompleks Travma, Erken Dönem Travmalar, Kişilik Bozuklukları, İlişki Problemleri ve Performans Geliştirme çalıştığı başlıca alanlardır.

DBE, 30 yıllık psikoterapi deneyimini, kurumsal danışmanlık çalışmalarında, insan kaynakları alanında, organizasyonların değişiminde etkin olarak kullanmaktadır. Son dönemlerde Çalışan Memnuniyeti ve Bağlılığı ile verim, karlılık, satış sonuçları arasındaki ilişkiye yönelik “Verimli İş yeri Müdahale Programları” geliştirmiş, değişik pozisyonlarda yüksek performans gösteren profiller üzerinde araştırmalar yapmıştır. Emre Konuk, halen terapistler ve kurumsal danışmanlardan oluşan ekibinin bu alanlardaki çalışmalarını yönlendirmekte ve Yönetici Koçluğu yapmaktadır.

Emre Konuk, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı olarak, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde, EMDR Institute- Humanitarian Assistance Programs (HAP) eğitmenleri ile terapistlerinin, travma terapisi konusunda eğitim alabilmeleri için bir işbirliği anlaşması yaptı. Sosyal Sorumluluk bilinciyle 250’den fazla Türk Psikolog, Psikiyatrist, Psikolojik Danışman ve Sosyal Hizmet Uzmanı HAP (Humanitarian Assistance Programs) eğitmenlerinden Travmaya Müdahale Eğitimleri alarak, alanda faaliyet göstermelerini sağladı. 1999’dan bu yana yurt dışından gelen HAP eğitmenlerinin de  katkılarıyla, Türkiye’de ilk defa  “Temel EMDR Travma Eğitimi” veren DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, Türkiye’de 1500’e yakın psikolog ve psikiyatrın Travma Terapisti olmaları için gereken eğitimleri almalarına katkıda bulundu.  Emre Konuk, 2012 yılında EMDR Europe ve EMDR Institute’dan, Akredite EMDR Eğitmeni unvanını aldı. Konuk ve ekibi, son 15 yılda pek çok felakete ve terör olaylarına psikolojik müdahalede öncü rol oynadı. Humanitarian Assistance Programs (HAP) bünyesinde Türkiye’de ve Tayland’da, Filistin’de, Kenya’da ve Lübnan’da terapistlerin eğitimini ve “Travmaya Müdahale” organizasyonlarını yürüttü.

Her yıl EMDR Avrupa ve EMDRIA Kongrelerinde ekibi ile birlikte yaptığı EMDR çalışmalarını sunan Konuk, 2014 yılında EMDR Avrupa İnsani Yardım Programları (HAP) ödülünü ve EMDR ile ilgili bilimsel araştırmaları için de,  EMDR Research Foundation tarafından  verilen EMDR Araştırma Fonu Ödülü’nü (EMDR Research Grant Award) aldı.

Psikoterapi mesleğinin Türkiye’de kurulmasına büyük katkısı olan Emre Konuk halen Bilgi Üniversitesi’nde Çift ve Aile Terapisi yüksek lisans programı çerçevesinde eğitim vermektedir.

Ekibiyle birlikte DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde Çocuk ve Ergen, Yetişkin ve Aile psikoterapileri ile psikoloji mesleğine destek veren eğitim, staj, süpervizyon ve bilgilendirme çalışmalarını sürdürmektedir. A