Beyoğlu 27.04.2019 Doç. Dr. İnci DOĞANER-“Psikodrama ve Yas Çalışması (Gilgameş-Enkidu Yas Modeli) Konferansı

PSİKOTERAPİ ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

BEYOĞLU ÇARŞAMBA-CUMARTESİ KONFERANSLARI

Doç. Dr. İnci DOĞANER-“Psikodrama ve Yas Çalışması (Gilgameş-Enkidu Yas Modeli)

Beyoğlu  27.04.2019            Saat: 18.00-21.00

Kayıt için Tıklayınız..

Katılımcı Listesi için Tıklayınız..

Doç. Dr. İnci DOĞANER Kimdir?

1960 yılında İzmir’de doğdu. Bornova Anadolu Lisesi okul orkestrasında piyanist olarak;  voleybol ve atletizm takımlarında çalıştı. Bu orkestra ve takımların Türkiye birincilikleri, üçüncülükleri olmuştur. Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984’te mezun oldu. Üniversite yılları boyunca Türk Amerikan Derneği Tiyatro Topluluğu’nda, Tıbbiyeliler Tiyatro Toplulu’ğunda ve İzmir Halkevi Tiyatro Topluluğu’nda oyuncu, yönetmen yardımcısı ve müzisyen olarak çalıştı.

   İki yıllık mecburi hizmetini Nevşehir’de tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. Aynı yıl, Prof. Dr. Abdülkadir Özbek’in,  Überlingen Moreno Enstitüsü işbirliği ile Dr. Grete Leutz ile birlikte başlattığı Psikodramatik Sosyometrik Grup Psikoterapisi eğitimine de başladı. Gerek eğitimi gerekse psikodramatistliği boyunca alandaki pek çok uluslar arası uzmanla çalıştı. Bunlar arasında Grete Leutz, Eric Franzke, Dr. Gneist, Dr. Gerstenberg, Jörg Burmeister, Günter Ziegler, Mauriziou Gasseau, Gabor Pinter, Jose Fonseca,  Renee Oudijk,  Judith Teszary, Anne Schützenberger, Monica Zuretti, Sue Daniel, Eva Fahlstörm Strömberg bulunmaktadır. 

   1989 yılında Günter Kretzer’den Katatimik Görüntü Yaşantısı (Yönlendirilmiş İmgelem) kursunu aldı. Bu alanda uzmanlaştı. 

   1991 yılında psikiyatri uzmanı oldu. 1991- 1999 arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Affektif Hastalıklar Biriminde önce uzman sonra öğretim üyesi olarak çalıştı. 1993 yılında Amerika Milwauke’de Steve de Shazer ve Insoo Kim Berg ile çalışarak Aile ve Evlilik terapistliği alanında da uzmanlaştı. 

   1996 yılında jüri sınavlarıyla Psikiyatri Doçenti ve aynı yıl Psikodramatist (psikoterapist)  oldu. Duygudurum Bozuklukları,  Psikiyatri ve Dil, Psikoterapi alanlarında araştırma ve çalışmalar yaptı, yapmakta; öğretti ve öğretiyor.  

   1999 yılında üniversiteden ayrılarak serbest çalışmaya başladı. 2000 yılında Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü kurucularından biri oldu. 2000- 2008 yılları arasında bu eğitim enstitüsünün Başkanlığı’nı yürüttü. Halen Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünde Eğitim Komisyonu Başkanı, FEPTO temsilcisidir. Enstitüde eğitici ve süpervizör, jüri üyesi, uygulamacı olarak çalışmaktadır.

   Muayenehanesinde hastalar, danışanlar, gruplarla da mesleki pratiğini sürdürmektedir. Pek çok TV programına konuk olmuştur. İzmir İzmir Sanat Dergisi’nin her ay Konak Belediyesi Kültür Merkezi (Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi)’nde düzenlediği Psikodrama Günleri’nde halka açık geniş grup çalışmaları yapmaktadır. Bu etkinlik 1995’ten beri sürmekte olup tüm katılmak üsteyenlere açık ücretsiz bir etkinliktir. Psikodramayı tanımak isteyenlere de bilgi sağlayıcıdır.        

   Ekip yayınları arasındaki Şizofreni ve Manide Düşünce Bozukluğunun Doğası, 1993 yılında Türk Psikiyatri Dergisi Ödülünü;  Duygudurum Bozukluklarında Tardif Diskinezi,  1998 yılında Bahar Sempozyumu Araştırma Ödülünü,  Deprem Protagonistleri kitabı 2000 yılında Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği Abdülkadir Özbek Ödülünü almıştır.

   İzmir Psikiyatri Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır. Halen Türkiye Psikiyatri Derneği’nde Grup Psikoterapileri Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü olarak çalışmıştır. Avrupa Psikodrama Eğiticileri Federasyonunda (FEPTO), iki dönem Konsey Üyeliği ve Üyelik Komitesi Başkanlığı yapmıştır. Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği, Aile ve Evlilik Terapileri Derneği, Uluslararası Grup Psikoterapileri Birliği (IAGP) üyesidir. Pek çok kez Bergama Grup Psikoterapileri Kongrelerini düzenleme kurullarında çalışmıştır. 2009’da kurulan İzmir Psikodrama Derneği kurucu üyesi ve başkanıdır. .